FAQ - Pomoc
Odpowiemy na najczęściej zadawane pytania pytania i wątpliwości o alkomatach i ich użytkowaniu.
Jaki alkomat kupić i dlaczego elektrochemiczny ?
Alkomaty z sensorami elektrochemicznymi to w tej chwili najlepszy możliwy wybór. Sensory w tych alkomatach są dokładne, reagują tylko na alkohol i są bardziej żywotne.
Alkomat przesiewowy, do czego służy ?
Tzw. alkomaty przesiewowe są to alkomatu bezustnikowe, które w prosty i szybki sposób są w stanie przebadać dużą liczbę osób. Mają zastosowanie głównie w służbach mundurowych oraz w przedsiębiorstwach do badania pracowiników.
Jak przeliczać jednostki w alkomacie ?
Dwie najbardziej popularne jednostki to promil oraz mg/L. W alkomatach osobistych stosuje się najczęściej promil dlateg,o aby użytkownik nie musiał nic przeliczać. W Polsce aby przeliczyć mg/L na promile należy wynik pomnożyć przez 2,1.
Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Jaki alkomat kupić?
Alkomaty to urządzenia pomiarowe i spełniają one bardzo ważną funkcję. Służą do wykrywania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu co jest proporcjonalne do zawartości alkoholu we krwi. Kupując alkomat należy głównie zwrócić uwagę na jego dokładność i trwałość sensora. Niestety przyszły użytkownik alkomatu nie jest w stanie tego sprawdzić samodzielnie i musi wierzyć w szczęście, że kupi odpowiedni alkomat.
Można też kierować się kilkoma prostymi zasadami w trakcie podejmowania decyzji o kupnie alkomatu:
- Jaki sensor jest zastosowany w alkomacie. Oczywiście polecamy wyłącznie sensory elektrochemiczne. Policja również takich używa
- Kupić alkomat od firmy specjalistycznej, która zajmuje się alkomatami oraz posiada własny serwis kalibracyjny
- Zwrócić uwagę na rodzaj gwarancji oferowany przez sprzedawcę alkomatu. Szczególnie gwarancję na sensor znajdujący się w alkomacie
- Prosić sprzedawcę alkomatu o przedstawienie świadectwa kalibracji. Ważne aby termin kalibracji był zbieżny z datą sprzedaży, wtedy mamy pewność co do prawidłowego działania alkomatu już od pierwszego dnia użytkowania
Gdzie kupić alkomat?
Alkomaty należy kupować od profesjonalnych firm zajmujących się sprzedażą oraz serwisem alkomatów. Alkomat to urządzenie pomiarowe, nie zabawka, i przez sprzedażą musi być odpowiednio przygotowane, skalibrowane w serwisie na bardzo dokładnych wzorcach etanolu.
Kupując alkomat w przypadkowych sklepie, narażasz się na spore nieprzyjemności np. podczas kontroli na drodze. Twój alkomat wskazuje 0,00 a na policyjnym już 0,25 promila.
Nie warto ryzykować, kupujmy alkomaty od firm, które gwarantują poprawność wskazań już od pierwszego dnia użytkowania. Prośmy sprzedawców również o dokumentację, tzw. certyfikaty lub świadectwa kalibracji. Wraz z paragonem czy kartą gwarancyjną do alkomatu powinien być dołączony taki certyfikat.
Ile kosztuje dobry alkomat?
Dobry alkomat elektrochemiczny do użytku indywidualnego można kupić już za około 300zł. Rozsądne ceny takich alkomatów to przedział 300-700zł. Poniżej tego progu mogą być problemy z jakością sensorów, mimo że np. też elektrochemicznych. Powyżej tej kwoty to mogą być alkomaty wyposażone w więcej możliwości które użytkownikowi indywidualnemu nie są do niczego potrzebne.
Droższe alkomaty elektrochemiczne mogę też być oczywiście wyposażone w lepsze, większe sensory które są bardziej żywotne i przez to również droższe. Zazwyczaj lepsze, bardziej żywotne sensory stosuje się w alkomatach, które będą narażone podczas swojej pracy na obciążenia dużą ilością pomiarów np. alkomaty przesiewowe lub te stosowane w zakładach pracy do badania pracowników.
Jeśli alkomat będzie kupowany w dobrej firmie zajmującej się na co dzień alkomatami, na pewno można liczyć na poradę przed zakupem. Warto przeprowadzić krótki wywiad ze sprzedawcą aby ten zorientował się do jakiego celu będzie wykorzystywany analizator wydechu.
Jak długo działa alkomat?
Alkomat działa tak długo jak „żyje” jego sensor. Sensory zużywają się naturalnie w normalnym procesie użytkowania. Żywotność sensora można przedłużyć poprzez regularną kalibrację urządzenia. Alkomat, który nie będzie kalibrowany cyklicznie niestety przestanie działać szybciej.
W momencie kiedy sensor alkomatu się uszkodzi, alkomat nie może działać prawidłowo. W taki wypadku konieczna jest wymiana sensora/czujnika na nowy i ponowna kalibracja urządzenia lub pozostaje zakup nowego alkomatu.
Każdy przypadek żywotności alkomatu jest indywidualny, ale z doświadczenia wiemy, że dobre alkomaty elektrochemiczne, cyklicznie kalibrowane, takie w cenie w przedziale 300-700zł, powinny działać około 5-6lat.
Ile promili pokazuje alkomat?
Najbardziej popularne alkomaty osobiste sprzedawane w Polsce pokazują zazwyczaj w przedziale 0,00 do 4,00 promili lub do 5,00.
Niektóre alkomaty profesjonalne pokazują wyniki nawet do 9,00 promili. Niektóra takie alkomatu mogą również pokazywać wyniki w jednostce mg/L (miligramy na litr), wtedy jednostkę taką trzeba przeliczyć na promile stosując wzór X mg/L x 2,1 = Y promili (np. 0,10mg/L x 2,1 = 0,21‰). Czyli na niektórych policyjnych alkomatach wynik 0,10mg/L to już jest wynik niedozwolony, po spożyciu alkoholu.
Kiedy alkomat nie wykryje alkoholu?
Alkomat nie pokaże zawartości alkoholu kiedy:
- Jesteśmy trzeźwi, czasem mimo złego samopoczucie na drugi dzień
- Alkomat jest rozkalibrowany i mimo zawartości w organizmie pokazuje wynik negatywny 0,00
- Alkomat ma uszkodzony sensor lub sensor się zużył. Niektóre alkomaty o tym informują, ale większość niestety nie.
- Próbka pobrana przez alkomat jest nieprawidłowa, zazwyczaj za krótko pobierana próbka powietrza. W większości przypadków alkomaty informują o tym jakimś komunikatem np. „Flo”, ale te najtańsze raczej nie i wtedy też mogą pokazać wynik 0,00 zamiast pozytywnego
- Kiedy alkomaty był przechowywany w nieodpowiednich warunkach temperatury lub wilgotności. Alkomat po całej nocy w samochodzie na mrozie może wskazywać wynik negatywny 0,00. To samo tyczy się alkomatu przechowywanego w samochodzie latem.
Alkomat elektrochemiczny czy półprzewodnikowy?
Oczywiście polecamy alkomaty z sensorami elektrochemicznymi. Poniżej przestawimy kilka punktów, które uzasadnią przewagę sensorów elektrochemicznych nad półprzewodnikowymi:
- Sensor elektrochemiczny jest trwały i bardziej odporny niż w przypadku sensorów półprzewodnikowych
- Mniejszy błąd pomiaru niż w przypadku alkomatów z sensorem półprzewodnikowym
- Większa żywotność sensora elektrochemicznego, a co za tym idzie alkomatu
- Mniejsza częstotliwość konieczności kalibracji sensora elektrochemicznego oraz serwisowania alkomatu
- Większa dokładność i powtarzalność pomiaru
- Większa odporność na warunki zewnętrzne oraz wszelkiego rodzaju zakłócenia procesu pomiarowego (np. dymu papierosowego)
Ile to jest 0,20 promila alkoholu?
0,2 promila przeliczony na procenty to 0,02%. Czyli jeden promil (‰) to 0,1%. Jednostki promil używamy między innymi do wyrażania zawartości alkoholu we krwi. Innym rodzajem jednostki jest mg/L to oznacza ilość miligramów alkoholu w litrze wydychanego powietrza. Przykładowo 0,4 promila oznacza 0,4‰ alkoholu we krwi lub 0,19 mg/L alkoholu w litrze wydychanego powietrza.
Jaka kara jest za 0,25 promila?
Od 0,2 do 0,5 promila we krwi jesteśmy po spożyciu alkoholu. Jest to wykroczenie i grozi za nie:
- 15 punktów karnych
- mandat 5000zł
- utrata prawa jazdy oraz zakaz prowadzenia pojazdu mechanicznego od 6 miesięcy do 3 lat
Co grozi za jazdę powyżej 0,5 promila?
Kierujący pojazdem mechanicznym mający powyżej 0,5 promila we krwi jest traktowany jak przestępca. Kary jakie grożą za to przestępstwo to:
- 10 punktów karnych
- grzywna uzależniona od odchodów
- dodatkowa sankcja od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej
- utrata prawa jazdy oraz zakaz prowadzenia pojazdu mechanicznego na minimum 3 lata
- kara pozbawienia wolności do 2 lat
W ile czasu schodzi 0,5 promila?
Średnio alkohol jest usuwany z organizmu, głównie przy pomocy wątroby, w tempie około 0,15 promila na godzinę. Zatem 0,5 promila będzie usuwane przez nasz organizm około 3,5 godziny.
Po upływie tego czasu należy zbadać się dobrym i odpowiednio skalibrowanym alkomatem elektrochemicznym, ponieważ spalanie alkoholu jest indywidualną sprawą każdego organizmu i zależy od wielu czynników takich jak:
- wagi
- płci
- stanu zdrowia
- częstotliwości spożywania alkoholu
- sprawności fizycznej itp.