Serwis i kalibracja
alkomatu

Profesjonalne autoryzowane laboratorium kalibracyjne alkomatów.

Kalibracja alkomatu (adiustacja)

Co to jest kalibracja (adiustacja) alkomatu ?

Cala usługa kalibracji alkomatu polega na tym, że przy pomocy odpowiednich odczynników (tzw. wzorców etanolu) alkomat jest optymalizowany tak aby wskazywał ponownie poprawne wyniki. Po adiustacji alkomatu jest on ponownie sprawdzany w celu weryfikacji poprawności wykonanej wcześniej kalibracji.

Co to są wzorce etanolu  do kalibracji ?

Wzorce etanolu przeznaczone do kalibracji alkomatów są to ściśle określone stężenia np. 0,2  lub 0,5 promila, które służą do optymalizacji alkomatu w procesie kalibracji. Odczynniki te powstają w naszym  laboratorium w ściśle określonych warunkach środowiskowych. Są również cyklicznie badane przez Główny Urząd Miar.

Czy są symulatory wydechu ?

Te specjalistyczne urządzenia zwane symulatorami wydechu po umieszczeniu w nich wzorców etanolu w sposób doskonały symulują ludzki oddech z odpowiednim stężeniem. Są niezbędnym wyposażeniem każdego profesjonalnego laboratorium adiustacji alkomatów.

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Najlepiej skupić się na odstępie czasowym i kalibrować alkomat elektrochemiczny raz na 12 miesięcy. Każda marka alkomatu ma swoje wytyczne co do okresu w jakim powinno się kalibrować alkomaty, ale alkomaty elektrochemiczne o odpowiedniej jakości wystarczy kalibrować raz w roku. Nasze alkomaty mają liczniki czasowe, które same przypominają o terminie kalibracji więc tutaj nie ma problemu z pamiętaniem daty kolejnej kalibracji. Dodatkowo po kalibracji testera w naszym serwisie otrzymają Państwo sms przypominający o zbliżającym się terminie kolejnej adiustacji. 

Druga możliwość to gdy mamy alkomat z sensorem półprzewodnikowym, które szczerze odradzamy używać ponieważ przekłamują wyniki. Wtedy interwał kalibracji wacha się od 2 do 6 miesięcy, czym częściej tym lepiej. Często wizyta w serwisie kończy się jeszcze wymianą sensora co generuje dodatkowe koszty dla użytkownika takiego typu alkomatu.

Ceny kalibracji alkomatów osobistych wahają się w granicach 69zł do 99zł. Jeśli chodzi o alkomaty przesiewowe lub takie do zastosowań profesjonalnych są to kwoty pomiędzy 99zł a nawet kilkuset złotych w zależności od modelu i skomplikowania procesu kalibracji.

Trzeba pamiętać, że kalibracja alkomatu to proces optymalizacyjno-kontrolny, który nie każdy serwis jest w stanie przeprowadzić w sposób rzetelny mimo najszczerszych czasem chęci.

Wyposażenie laboratorium kalibracyjnego w odpowiedni sprzęt oraz może przede wszystkim w bardzo dokładne odczynniki (wzorce etanolu) jest podstawą przeprowadzenia w sposób prawidłowy całego procesu. Muszą być również zachowane pewne procedury, które będą musiały być wykonywane kolejno w procesie adiustacji.

Zanim wyślesz alkomat do któregoś ze znalezionych w sieci serwisów lepiej zadzwonić lub napisać i spytać czy w ogóle są w stanie skalibrować alkomat który posiadasz.

Alkomaty najlepiej kalibrować w autoryzowanych, odpowiednio do tego przygotowanych, serwisach kalibracyjnych alkomatów. Zagwarantuje to pewność, że alkomat wskazuje poprawnie po przejściu całego procesu kalibracji.

Niestety nie jest to możliwe aby skalibrować alkomat samemu w warunkach domowych. Aby przeprowadzić kalibrację musi być spełnione kilka warunków brzegowych.

Trzeba posiadać odpowiedni sprzęt, odpowiedni skonfigurowane odczynniki (tzw. wzorce) oraz wiedzę potrzebną do przeprowadzenia całego procesu kalibracji. Dlatego aby mieć pewność, że kalibracja odbyła się w sposób rzetelny najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu alkomatów, który w odpowiedni sposób skalibruje i sprawdzi poprawność pomiarową po procesie kalibracji.

Jeśli ktoś próbuje Wam wmówić, że alkomat który sprzedaje nie wymaga kalibracji to mija się z prawdą. Nie ma takiego urządzenia pomiarowego jak alkomat, którego się nie kalibruje. Proces kalibracji (adiustacji) alkomatu nierozerwalnie wiąże się z jego cykliczną optymalizacją czyli kalibracją.

Aby alkomat wskazywał poprawne wyniki musi być kalibrowany, koniec i kropka.

Aby oddać alkomat do kalibracji należy:
1. Wypełnić zgłoszenie kalibracji na stronie alcodigital.pl
Podczas wypełniania wpisujemy swoje dane, wybieramy formę wysyłki zwrotnej (kurier, paczkomat) oraz płatności

2. Wydrukować zgłoszenie kalibracji (jeśli nie ma takiej możliwości spisać na kartkę numer zgłoszenia)

3. Spakować alkomat wraz ze zgłoszeniem i wysłać na wskazany adres serwisu:
Serwis alkomatów
ul. Targowa 33A lok. 30
03-728 Warszawa

4. Po otrzymaniu przez serwis alkomatu otrzymasz wiadomość SMS o przyjęciu go na serwis

5. Po wykonaniu usługi kalibracji otrzymasz również wiadomość SMS o wysyłce alkomatu

6. Odebrać alkomat w domu lub w paczkomacie

Doby alkomat elektrochemiczny kosztuje od około 299zł wzwyż. Jeśli alkomat kosztuje mniej istnieje niebezpieczeństwo, że został w nim zastosowany zbyt mało żywotny i mało dokładny sensor elektrochemiczny co może prowadzić do nadmiernych kosztów w przyszłości. Sensory do alkomatów są bardzo drogie i nie warto ryzykować zakupu alkomatu taniego, a potem płacić drogo za serwis.

Dobrego alkomatu elektrochemicznego nie da się oszukać, ponieważ reaguje on wyłącznie na molekuły alkoholu. Takiego typu alkomaty z sensorami elektrochemicznymi nie reagują na substancje pochodne.

Co innego jeśli weźmiemy pod uwagę alkomaty półprzewodnikowe. Te jak najbardziej mogę reagować na różne inne substancje pochodne, nawet na dym papierosowy. Możemy je oszukać, ale raczej w górę niż w dół. Czyli możemy uzyskać wyniki pozytywne, z negatywnymi będzie ciężko.

Policja nie kalibruje swoich alkomatów dlatego nie skalibruje też alkomatów pochodzących z zewnątrz. Alkomaty policyjne są również kalibrowane w profesjonalnych serwisach, które są do tego przystosowane, posiadają odpowiedni sprzęt, odczynniki (tzw. wzorce etanolu) oraz odpowiednio przeszkolony personel. Policja nie posiada odpowiednich narzędzi oraz funkcjonariuszy do wykonywania usług kalibracji alkomatów.

Alkomat, który nie jest cyklicznie kalibrowany nie ma możliwości aby działał poprawnie. Powodem takiego stanu rzeczy jest sensor elektrochemiczny (czujnik), który znajduje się w alkomacie. W procesie użytkowania zmienia on swoje właściwości i z czasem traci dokładność pomiarową. Co więcej sensor elektrochemiczny ma też swoją żywotność. W zależności od jakości sensora w alkomacie sensory „żyją” od 1 roku do nawet 10 lat.

Cykliczna kalibracja wspomaga żywotność sensora. Jednym słowem mówiąc, kalibrujesz regularnie twój sensor będzie „żył” dłużej.

Ciężko jest to sprawdzić w warunkach domowych ale możemy przeprowadzić kilka 5-10 testów sprawdzających. Należy przeprowadzić kilka pomiarów po sobie w odstępach około 10 minutowych. Jeśli jesteśmy pewni, że jesteś my pod wpływem alkoholu a alkomat wskazuje wynik negatywny 0,00 może być to oznaką rozkalibrowania alkomatu jak również uszkodzenia sensora.

Jeśli po przeprowadzeniu kilku testów sprawdzających alkomaty wskazuje wyniki rażąco rozbieżne ze sobą, może to wskazywać na uszkodzenie sensora. Nie jest to jednak przesądzone bo taki objaw może być również przy rozkalibrowaniu alkomatu.

W każdym momencie sprawdzić alkomat można bezpłatnie w naszym serwisie. To najlepszy sposób na przeprowadzenie rzetelnego badania i sprawdzenie czy alkomat się rozkalibrował czy ma uszkodzony lub zużyty już sensor.

Nie, pod warunkiem że jest kupiony w sklepie specjalistycznym, który zajmuje się sprzedażą i serwisem alkomatów.

Jeśli chodzi o supermarkety czy formy które alkomatami zajmują się dorywczo może być z tym problem, ponieważ nigdy nie wiadomo ile alkomat leżał na półce w takie sklepie. Nawet jeśli został on skalibrowany w procesie produkcji to zanim dotarł do sklepu i zanim klient go kupił może upłynąć bardzo długi czas. Niestety alkomaty nieużywane również się rozkalibrowują, nawet częściej niż używanie, ponieważ związki chemiczne znajdujące się w sensorze wysychają bez dostarczana wilgoci przez użytkowania wraz z powietrzem dostającym się do urządzenia w procesie pobierania próbki.

Na wynik pozytywny w alkomacie jeśli jesteśmy pewni swojej trzeźwości może wpłynąć miedzy innymi używanie płynu do płukania ust zawierającego alkohol, zdezynfekowanie rąk preparatem na bazie alkoholu, zjedzenie czegoś co zawiera nawet śladowe ilości alkoholu np. czekoladki.

Generalna zasada jest taka aby przed sprawdzeniem się urządzeniem pomiarowym takim jak alkohol nie używać żadnych środków, które mogą zawierać alkohol, nawet jego śladowe ilości. Alkomat to bardzo precyzyjne urządzenie, które wskazuje w jednostkach zwanych promilami lub mg/L.

W porównaniu z tym środki czystości czy płyn do ust zawiera alkohol w procentach co nawet w bardzo małej ilości może zaburzyć pracę alkomatu i wskazać wynik pozytywny lub go rozkalibrować.

Przy pomocy odpowiednich narzędzi oraz wykwalifikowanego specjalisty kalibracja alkomatu nie powinna trwać dłużej niż 30 minut.

Oczywiście jeśli pojawią się komplikacje wymagające dłuższej diagnostyki alkomatu czy wymiany jakiś podzespołów, czas ten może się znacznie wydłużyć.

Odkryj gamę naszych produktów

Alkomaty osobiste, profesjonalne oraz przesiewowe marki AlcoDigital